ARA BÖLGENİN HAYLAZ ÇOCUKLARI

Küresel işgal eylemleriyle yükselen itiraz sesleri New York, Londra,Madrid, Roma ve Atina’dan sonra Kıbrıs’ta başkent Lefkoşa’yı ikiye bölen “ara bölge”de de duyulmaya başlandı. Türk, Rum, Ermeni, Maronit Kıbrıslı gençler Kuzey’deki ve Güney’deki otoritelere inat Lokmacı’da BM kontrolündeki ara bölgede kendi alternatif yaşam alanlarını inşa ediyorlar.

altSayıları şimdilik 50 ye yaklaşan genç 10 gündür “ara bölge”de kurdukları çadırlarda yaşıyor ve kurulan çadırların ve katılımcıların sayısı her geçen gün artıyor.

Hiçbir politik parti ya da grupla bağlantıları bulunmayan, çok farklı dünya görüşlerinden gençler yerel otoritelerin müdahale edemediği “ara bölgede” oluşturdukları bu “yeni yaşam alanında” dünyaya barış ve adalet için direniş mesajı veriyorlar.

15 Ekim’de New York’da başlayıp hızla Avrupa kentlerine yayılan “küresel işgalin” Kıbrıs ayağı aslında Güney’de Elefteria Meydanında başladı. Bir grup Kıbrıslı genç “özgürlük, barış ve adalet” için başlattıkları eylemi “yerel bir rötuşla” Kıbrıs’ta yarım yüzyıla yaklaşan bölünmüşlüğe olan itirazlarını da ekleyerek “ara bölgede” Kuzeyin ve Güneyin otoritelerine karşı ilginç bir eylem başlattılar. Kendilerini ne Türk, ne Rum, “Kıbrıslı Gençler” olarak tanımlayan eylemci gruba destek de çığ gibi büyüyor. O kadar ki, Türkiye’den bir konferans için adayı ziyaret eden İzmir Ticaret Odası yöneticileri dayanışma amacıyla ara bölgeye gecerek gençlere moral ziyarette buludular. İzmir Ticaret Odası yetkilileri ziyaret sırasında eylemcilere dayanışma amacıyla 600 TL bağış ta yaptılar. Gençler şimdi hararetle "sermaye sınıfından gelen" bu sürpriz desteği kabul edip etmeme konusuna ne karar vereceklerini tartışıyorlar.

“BU KIBRISLI TÜRK VE RUM GENÇLERİN DEĞİL, KIBRISLILARIN EYLEMİDİR”

Eylemlerinin küresel direnişin bir parçası olduğunu vurgulayan gençler, düşünüldüğünün aksine Kıbrıslı Türklerin ve Rumların “ortak eylemi” olmadığını, zaten birlikte yaşayan ve birlikte bir yaşam kurmanın önündeki yapay engelleri tanımayan Kıbrıslıların bir eylemi olduğunu belirtiyorlar. “Çözümü” bir arada yaşamakta bulan gençler, barikatlarla bölünmüş adadaki tek özgür alan olarak niteledikleri “ara bölgede” barikatlar kalkıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyorlar.

HİYERARŞİ DE YOK POLİTİK AİDİYET DE!

Politik aidiyetlerin ve hiyerarşinin bulunmadığı bir ortamda her türlü kararı birlikte ve tartışarak alan ve uygulayan gençlere BM Barış Gücü askerleri şimdilik herhangi bir müdahalede bulunmuyolar. Hatta Barış Gücü askerleri gençlere pek çok alanda yardımcı oluyorlar.Aldıkları karar uyarınca “sözcü” bile belirlemeyen gençlerin eylemi görüntü itibarıyla 70’lerin hippi hareketini de andırıyor. Tek farkla ki, önlerinde “Kıbrıs’ı birleştirmek” gibi de politik bi hedef var: “Kıbrıs bizim ve biz bu adada barış içerisinde bir arada yaşamamamız için hiçbir neden yok.

ADA BİRLEŞENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM”

“Ada birleşene kadar” mücadeleye devam kararı oldıklarını vurgulayan gençler önümüzdeki günlerde eylemlerini adanın geneline yayacak etkinlikler de planlıyorlar. Lokmacı’daki “ara bölgenin” çadırlarla doldurulma hızına bakılırsa, “ara bölgeyi işgal et” eylemi adanın her iki tarafını da sarsacaga benziyor.

Ara Bölge'de gerçekleştirdiğimiz geniş röportaj çok yakında http://www.reportare.com sitesinde...

 

 

 

 

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Bu kategoriden diğerleri: "Barışı Hayal Et!" »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık