Cam Kadar Berrak, Cam Kadar Renkli

Finlandiya’nın global markası iittala, "Cam Kadar Berrak, Cam Kadar Renkli" sloganıyla Türkiye'ye merhaba dedi. 

Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Finlandiya Fahri Başkonsolosu Jeff Hakko ve iittala İhracat Direktörü Taija Felt'in katılımıyla 10 Mayıs 2016 Salı günü Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Otel'de gerçekleştirilen basın lansmanında tasarım, dekorasyon ve ekonomi basınından çok sayıda gazeteci ve özel bir davetli topluluğu hazır bulundu. 

Itır Deveci (Eon İletişim) ve Sinan Dirlik'in gerçekleştirdiği organizasyonda ürünleriyle iittala'nın dünyaca ünlü tasarım ikonları Alvar Aalto, Prof. Oliva Toikka, Kaj Frank ve Tapio Wirkkala tanıtılırken, iittala'nın Türkiye piyasasına yönelik hedefleri de ele alındı. Etkinlk, konuklara verilen kokteyl prolonge ile tamamlandı. 

iittala: Cam Kadar Berrak, Cam Kadar Renkli...

135 yıldır faaliyet gösteren İskandinav tasarım markası İittala, dünyaca ünlü tasarım ikonlarını ve tasarım felsefesiyle Türkiye’deki hedeflerini “Cam Kadar Berrak, Cam Kadar Renkli” mottosuyla düzenlediği “İittala Türkiye Günü” etkinliğinde paylaştı. Geçtiğimiz yıldan itibaren Türkiye’deki tasarım meraklılarına da hitap etmeye başlayan İittala, ikon haline gelmiş dünya çapındaki tasarımcılar Alvar Aalto, Prof. Oiva Toikka, Kaj Frank ve Tapio Wirkkala’nın ürünlerini tasarım meraklıları ve koleksiyonerlerle buluşturuyor. Özgün, demokratik ve sade yaklaşımıyla İskandinav tasarımının önde gelen markası İittala, Türkiye’de Pomstore.net ve Pomstore Showroom Levent, Vakko Suadiye, Luxuria Nişantaşı ve İstanbul Modern mağazalarında satışa sunuluyor.

Finlandiya’nın köklü global ölçekte en büyük firmalarından biri olan Fiskars Group’un tasarım markası İittala, 10 Mayıs 2016’da düzenlediği “İittala Türkiye Günü” basın toplantısında, “Cam Kadar Berrak Cam Kadar Renkli” temasıyla İskandinav tasarım ikonlarını ve koleksiyonlarını paylaştı. İittala Türkiye Günü; Finlandiya Büyükelçisi Nina Irmeli Vaskunlahti, Finlandiya İstanbul Fahri Başkonsolosu Jeff Hakko ve İittala İhracat Direktörü Taija Felt’in katılımlarıyla gerçekleşti.

1881’de Finlandiya’nın güneyinde İittala kasabasında bir cam fabrikası olarak kurulan İittala; bugün, süslemeyi bir yana bırakarak, belirgin, işlevsel, zarif ve doğaya yakın çizgilere odaklanan İskandinav tasarımının dünya çapındaki markalarından biri haline geldi. İittala ürünleri, insanların günlük yaşamlarını zenginleştiren ve nesilden nesile geçen temel eşyaları temsil ediyor. İittala’nın tasarım felsefesinde, berraklığın ve kendine özgü zarif formların altı çiziliyor. Zamanla cam ürünleriyle birlikte seramik ve metal gibi malzemeleri de kullanarak koleksiyonlarını genişleten marka, yalın tasarım felsefesini korumaya devam ediyor.

Eşyaların kendine özgü, birleştirilebilir, çok işlevli, kişisel kullanım ve tarza olanak veren kalıcı tasarımlara sahip olması gerektiğinin altını çizen İittala; trendlerdeki değişime dayanan, yıllar sonra bile beğenilen ürünlere imza atıyor. Bu nedenle markaya ait eski tasarımların çoğu hala beğeniliyor, aranıyor ve üretilmeye devam ediliyor. Geleceği düşünen nesneler yaratmaya çalışan İittala, aynı zamanda sıklıkla kült objelere odaklanıyor.

Tam 135 yıldır kuşaktan kuşağa aktarılan ürünleriyle estetik kavramını yeniden yazan İittala, hem doğduğu topraklara, hem de global tasarım dünyasına öncülük etmeye devam ediyor. 

Sayılarla Fiskars ve İittala:

Şirket ismi : Fiskars 

2015 cirosu (net satış) : 1,1 milyon Euro

- Cironun %46'si (508 milyon Euro) Türkiye'nin de içinde bulunduğu Avrupa'ya ait.

- 30'dan fazla ülkede 9000 çalışanı var.

- 20 tane markayı bünyesinde bulunduruyor. Bunlardan sadece Fiskars ve İittala Türkiye'de pazarlanıyor; 

- Fiskars Türkiye pazarına 6 yıl önce, İittala ise yeni girmesine rağmen çok hızlı bir büyüme gerçekleşiyor. Türkiye’de bu iki markanın toplam satışı 2015'te bir önceki yıla göre %113 arttı. 2016'da bu ivmenin devamı bekleniyor.

- 1649’dan beri faaliyet yürüten Fiskars bünyesinde1881 yılında doğan İittala, şu anda Japonya’dan Yeni Zelanda’ya, Taiwan ve Kore’den Avustralya’ya kadar dünyada 120 mağazada satışa sunuluyor. 

- Kuzey Avrupa, Fransa, İngiltere ve diğer bir çok Avrupa ülkesinin en prestijli mağazalarında İittala'yı bulmak mümkün. Lafayette, Selfridges, Le Bon Marche, NK bunlardan bir kaçı...

Organizasyon Hakkında:

Firma: iittala, Fiskars

Etkinlik: "Cam Kadar Berrak, Cam Kadar Renkli" iittala Türkiye basın lansmanı

Organizasyon: Itır Deveci (Eon İletişim) & Sinan Dirlik & Ajans Dijitalkalem

Tarih: 10 Mayıs 2016

Yer: Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Otel

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Bu kategoriden diğerleri: « Kriz Yönetimi Açısından Soma...

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık