Sefa Karahasan, Star Kıbrıs, 05.09.2011

Sinan Dirlik, katılmadığım düşünceleri de olsa Kıbrıs’ta yazarlar arasında “en iyilerdendir…” İçi dolu, akıcı ve ne istediğini anlatan yazılar yazar. Gerektiği zaman “kendi gibi” düşünen anlayışları da eleştirir. Önceki günkü Yenidüzen’deki yazısı okunması gereken yazılardan biriydi.

“Türkiye Ortadoğu'da kükrerken Kıbrıs solu kebap yaparsa” başlıklı yazını bir solukta okuyorsunuz. KKTC’deki solun içler acısı durumunu ortaya koyuyor. Ortadoğu’da yangın varken, Kıbrıs solunun bu yangında “kebap yaptığını” anlatıyor. Yangının “kendilerini yakacağını” görmeyecek kadar “umursamazlara” uyanın diyor. Hem görüşmeler hem de gelişmeler üzerine barış yanlılarını eleştiri yağmuruna tutuyor. “utanç verici biçimde kendinden geçmiş Kıbrıslı barış yanlıları ve Kıbrıs solu çoktan havlu atmış görünüyor” diyerek ülkedeki durumu özetliyor!

Diyor ki, “(…) İşi iyiden iyiye “iki bildiri yaz yolla dostlar alışverişte görsün” siyasetine dönüştüren, herkesin boş gözlerle izlediği müzakerelerde güçlü bir kamuoyu baskısını oluşturmaya hiçte niyetli görünmeyen CTP ve TDP yönetimleri kendi toplumunu yaklaşan tehlikeye karşı harekete geçirmeme vebalini nasıl taşıyacak gerçekten merak ediyorum. (…) Çok yakın gelecekte bölünmenin “tali bir sorun” olarak kanıksanacağı ama buna karşılık Türkiye’nin Ortadoğu’ya dönük planlarında “özel bir rol” üstlenecek olan Kıbrıs’ın bu yeni “pozisyonu” Kıbrıslı barış yanlılarının, Kıbrıs solunun, özellikle de CTP’nin, TDP’nin (…) “umuru” değil mi artık? Sol partilerin görevi sadece “olup bitenler üzerine ahkâm kesen bildiriler yayınlamak mı?” yoksa “kamuoyunu yaklaşan tehlikelere karşı uyarmak, hazırlamak ve var gücüyle tehlikeye karşı en geniş direniş cephesini örmek mi?” (…) CTP ve TDP geçkin kadınlar gibi sadece homurdanadursunlar, ben hala “Kıbrıs Solu” ve “Kıbrıslı Barış Yanlıları” diye bir güce olan inancımı koruyorum…”

Sinan Dirlik o kadar güzel bir analiz yapıyor ki, “bildiri yayınlayarak” süreci idare edenlere “arkadaşlar gittiğiniz yol doğru değildir” diyor.

Bunu hem de CTP’ye ‘en’ yakın gazetede dillendiriyor.

Bu yazı sol partiler tarafından dikkatle okunmalı ve önemsenmelidir. Kıbrıs’ta alternatifsizlik havasını kırmak için alternatif olduğunuzu halka anlatmalısınız.

yazının tamamı için TIKLAYINIZ

Son DüzenlenmePerşembe, 05 Kasım 2015 09:31
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık