Afrika Gazetesi, "Afrika'dan Mektup", 26.08.2008

"Dünkü “Taraf” gazetesinde “Ergenekon’cuların Kıbrıs sevdası” başlığını görünce doğrusu heyecanlandık. Ergenekon’un Kıbrıs sayfası da açılıyor nihayet dedik.. Ama Sinan Dirlik imzalı o

yazıyı okuyunca büyük bir hayal kırıklığına uğradık... Ve Türkiye’deki en keskin aydınların bile hala Kıbrıs özürlü olduklarını bir kere daha anladık..

 Adam o kadar iddialı bir başlık altında öyle kocaman bir yazı döşemiş ki, bizim bomba ve cinayetlerimizi de bu süzgeçten geçirmiş sanırsınız... Bu kadar uzun bir yazıya nasıl olmuş da buralarda patlayan bir tek bombayı veya bir Kutlu Adalı cinayetini bile sığdıramamış şaşarsınız...
*
Adam, başından yanlış almış işi çünkü.. 2004’ten itibaren başlıyor Kıbrıs’taki Ergenekon’u incelemeye.. Ve herşeyi Annan Planı’na bağlıyor... Annan Planı’na gelene kadar sanki buralarda Ergenekon falan yok da yalnız o zaman ortaya çıkıyor ve kendini gösteriyor... Denktaş ve Papadopulos “hayır”cılığıyla bu denli ciddi bir meseleyi sınırlı tutuyor. Referanduma gelene kadar olan dönemi araştırma zahmetine katlanmıyor. Ve üstelik çok ciddi bir hataya düşüyor bilgisizliğinden. (...)
*
Gördünüz mü, “Taraf” yazarı öyle bir Ergenekon sarhoşluğu içine gömülmüş ki, Ergenekon’cularla Rumları aynı yere koyarak, her iki kesimin de Türkiye’yi “işgalcilik”le suçladığını söyleyecek kadar kendinden geçiyor. Ergenekon’cular Türkiye’ye “işgalci” diyorlar ve Türkiye’nin 1974 harekatını hem Kıbrıslıtürk ve hem Kıbrıslırumları kurtarmak için yaptığını anlamıyorlarmış! Böylesini de ilk defa duyup işittik doğrusu... Hem bu yazarın anlaşılan Erdoğan’ın Kıbrıs’ta son söylediklerinden de haberi yok! Ne demişti Erdoğan? “Kıbrıs şehitlerindir. Kanla alınan masada verilmez.” E, Erdoğan da mı Ergenekon’cu? O da mı Türkiye’ye “işgalci” diyor?
*
Merak ediyoruz... Kıbrıs’ı ve Kıbrıslıları anlayan ve bilen hiç kimse çıkmayacak mı acaba şu Türkiye’de?"

Son DüzenlenmePerşembe, 07 Mart 2013 17:06
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık