Kıbrıs'ta Çözüme Doğru...

ABD'nin devreye girmesiyle birlikte Kıbrıs'ta çözüm süreci yeni bir boyut kazandı. Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis ile Türk Lider Derviş Eroğlu'nun müzakerelerin yeniden başlamasının önünü açacak ortak bildiri metninde uzlaşma sağlamalarının ardından Çözüm süreci yeniden başladı.

KİM NE DİYOR?

Kıbrıslı Türk Tarafı: Solda ve Sağda Temkinli İyimserlik... 

Müzakere sürecinin yeniden başlaması Kıbrıslı Türk siyasetinde gündemin en önemli konusu haline geldi. Tüm siyasi partiler, müzakere süreciyle ilgili yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması taleplerini yinelediler.

İktidardaki koalisyon ortağı CTP ile muhalefetteki TDP, BKP, YKP gibi sol partiler çözüm sürecinin bir an önce başlatılmasını talep ediyorlar. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yayınladığı bildiriyle ortak metni selamladı ve "müzakere sürecini hükümetin büyük ortağı olarak tüm gücümüzle destekliyoruz" vurgusunu yaptı. Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) tarafından yapılan açıklamada müzakere sürecinin desteklendiğine vurgu yapılarak bu süreçte güven artırıcı önlemlerin de devreye sokulması istendi. YKP Yürütme Kurulu Üyesi Murat Kanatlı, ortak açıklama metnini olumlu bulduklarını belirterek "müzakerelerin kesilmesiyle kaybettiğimiz eşeği yeniden bulduğumuz için havalara uçacak değiliz" dedi. Kanatlı, Küçük koalisyon ortağı DP ile ana muhalefet partisi UBP temkinli bir dil kullanmayı tercih ediyorlar. 

Türkiye: Müzakerelerin Yeniden Başlaması Haberi Heyecan Yaratmadı... 

Kıbrıs sorununun çözümünde ABD önderliğinde başlatılan yeni girişim, Türkiye'de henüz güçlü bir ilgi ve tepkiyle karşılaşmadı. Hükümet çözüm kararlılığını vurgularken, Ana muhalefet partisi CHP'den henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. 

AKP Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan Partisinin Grup toplantısında Kıbrıs'ta yeni bir sürece doğru gidildiğini vurgulayarak "temennim odur ki şu anda gelinen noktadan inşallah geri adım atılmaz ve böylece Kıbrıs sorununu çözmüş oluruz. Beklentimiz bu yöndedir" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir TV kanalında katıldığı programda "Kıbrıs'ta bu kez öyle ya da böyle kalıcı ve nihai çözümün sağlanması gerekiyor" dedi.

TC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada ise müzakerelerin yeniden başlatılmasından duyulan memnuniyet dile getirilerek ortak açıklama ve iki liderin yakınlaşmasıyla sağlanan atmosferde iki tarafın siyasi eşitliği ve iki eşit devletin kurucu ortaklığı temelinde Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm istendiği vurgulandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kıbrıs'ta ortaya yeni çıkan sürecin dikkatle izlenmesi gerektiğini vurgulayarak Kıbrıs Türklüğünü sığınmacı, yurtsuz, ikinci sınıf insan yapma teşebbüslerini, 1974'ün rövanşını alma girişimlerini asla kabul etmeyeceğiz" dedi. Bahçeli, adil, kalıcı, iki kesimliliği teminat altına almayan hiç bir plana onay vermeceklerini de sözlerine ekledi. 

YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ adına bir açıklama yayınlayan eş sözcüler Sevil Turan ve Naci Sönmez, Kıbrıs'ta Adayı birleştirmek ve Avrupa'nın son duvarını ortadan kaldırmak için ümit verici bir gelişmenin eşiğinde olunduğunu vurguladılar. Türkiye'ye "çözüm yönünde güçlü bir irade gösterilmesi için müzakerelerde gözle görülür adımlar atma" çağrısı da yapılan açıklamada çözümün Ada'da normalleşmeye, ilhakçı, milliyetçi, militarist politik mirasın tarihe karışmasını sağlayacağı da vurgulandı.

Kıbrıslı Rum Tarafı: DİSİ ve AKEL'in Selamladığı Sürece Kıbrıs Sağının İtirazı var... 

Güneyde iktidardaki DİSİ ile Komünist AKEL müzakere sürecinin yeniden başlamasını güçlü biçimde destekliyor. Buna karşılık DİKO, EDEK ve Yeşiller müzakere sürecinin yeniden başlatılmasına zemin oluşturan ortak açıklama metnine karşı çıkıyorlar.

Yunanistan: Samaras'tan Anastasiadis'e Tam Destek...

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Kıbrıs'ta iki liderin yeniden müzakere sürecini başlatmalarını desteklediklerini bildirdi. Geçmişten ders alınmasını isteyen Samaras, Yunanistan dış politikasının 1 numaralı meselesi olduğunu belirttiği Kıbrıs sorununda ana hedefin işgale son verilmesi, tek egemenliği, tek uluslararası temsiliyeti ve tek vatandaşlığı güvence altına alacak ve Avrupa müktesebatının uygulanacağı, adil ve sürdürülebilir bir barışın sağlanması olduğunu söyledi.

BM: Downer Artık Yok...

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon liderleri ortak bildiride uzlaşma sağladıkları ve müzakere sürecinin yeniden başlattıkları için takdir ettiğini bildirdi. Moon, Özel Temsilcisi Aleksander Downer'in görevinden ayrıldığını belirterek, BM'in bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin tüm çabaları güçlü biçimde destekleyeceğini söyledi. 

AB: Barosso ve Van Rompuy'dan Güçlü Destek...

İki lider arasında müzakerelerin başlatılmasına yönelik ortak bildiri metninde uzlaşı sağlanmasını ve müzakerelerin yeniden başlatılmasını cesur ve kutlanması gereken bir gelişme olarak selamlayan Avrupa Birliği, gelinen noktadan büyük memnuniyet duyduklarını açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ile Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy BM himayesinde müzakere sürecini desteklemek için üzerlerine düşen tüm görevleri yapmaya geçmişte olduğu gibi bugün de hazır olduklarını bildirdiler.

İngiltere: Müzakerelerin Yeniden Başlamasından Memnuniyet Duyuyoruz...

Başbakan David Cameron Kıbrıs'ta müzakerelerin yeniden başlatılması kararından memnuniyet duyduklarını açıkladı. Ortak açıklamanın, federasyonun alacağı şekil ve müzakere parametrelerini belirlediğini söyleyen Cameron, "bu gelişme kalıcı ve kapsamlı bir çözüm için fırsat yaratmıştır" dedi.


PORTRELER:

Doç. Dr. Kudret Özersay (Müzakereci) 1973 yılında Kıbrıs’ta doğdu. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 1997 yılında aynı bölümde “Türk Boğazlarından Geçiş Rejimi” başlığını taşıyan bir tez yazarak master derecesi aldı. 2002 yılında “1959-1960 Kıbrıs Antlaşmalarının Hukuksal Geçerliliği” başlığını taşıyan teziyle, Ankara Üniversitesi’nden “Uluslararası İlişkiler Doktoru” ünvanını aldı. 1996-2003 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Devletler Hukuku kürsüsünde “Araştırma Görevlisi” olarak çalıştı. 2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, “Birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği” yaparak, Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyetinde “uluslararası hukuk uzmanı” olarak İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı. 2010 yılından 2012 yılına kadar Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi olarak görev yaptı. 8 Haziran 2012 tarihinde Özel Temsilcilik görevini iade ettikten sonra "Toparlanıyoruz" adı altında Kıbrıs'ın Kuzeyinde siyaset başta olmak üzere tüm kurumlarda özeleştiri çağrısı yapan bir sivil toplum hareketi başlattı. Toparlanıyoruz Hareketi, özellikle sol partiler tarafından "maksatlı olmakla" eleştirildi. “Kıbrıs Uyuşmazlığının Hukuksal Boyutları” , “Yeni Uluslararası Mahkeme Kararları Işığında Kıbrıs’ı Yeniden Okumak” ve “Türk Boğazlarından Geçiş Rejimi” adlarında üç kitabı ve yayınlanmış makaleleri bulunan Doç. Dr. Özersay, halen Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Özersay, yeni müzakere sürecinde kendisine teklif edilen müzakerecilik görevini kabul ederek çalışmalarına başladı.


ÇÖZÜM GÜNLÜĞÜ... 

11 Şubat 2014

 • Cumhurbaşkanı Eroğlu Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) a yaptığı açıklamada  müzakere sürecinin zorlu geçeceğine inandığını belirtti. Müzakere sürecinde spekülasyonlara değil Cumhurbaşkanlığı resmi kaynaklarına itibar edilmesini tavsiye eden Eroğlu, "halkımın nasıl bir çözüm istediğini biliyor, onların güveni ve desteği ile yola çıkıyorum" dedi. 
 • Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Derviş Eroğlu ile Nikos Anastasiadis, Lefkoşa Ara Bölge'de BM tarafından kullanılmakta olan binada saat 11:35'te bir araya gelerek müzakere sürecini resmen başlatmış oldular.
 • Toplantı sonrasında basın mensuplarının karşısına çıkan Derviş Eroğlu, "soyut ve yoruma açık ifadeler içeren ortak açıklama metni üzerinde mutabakata varmış olmanın, Kıbrıs sorununun çözüldüğü anlamına gelmeyeceğini" vurgulayarak, "Bizi kapsamlı çözüme götürecek olan, al-ver içeren yapılandırılmış süreçtir" dedi. Her iki tarafın müzakerecilerinin 14 Şubat 2014 Cuma günü bir araya geleceklerini bildiren Eroğlu, sürecin kaldığı yerden devam ettiğine işaret ederek, daha önce yaptığı önerilerin halen masada durduğunu söyledi.
 • Nikos Anastasiadis ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Derviş Eroğlu ile yaptığı görüşmeyi "iyi bir başlangıç" olarak niteledi. İki liderin ve iki toplumun karşılıklı arzusunun bugünkü kabul edilemez durumu sona erdirecek ve çağdaş bir AB devletinde yaşamalarını sağlayacak çözüme ulaşılmasının hedeflendiğini vurgulayan Anastasiadis, ortak açıklamanın çözümün çerçevesini ve temel ilkelerini belirlediğini söyledi. 

8 Şubat 2014

 • Kıbrıslı Türk tarafı, müzakere sürecinde Doç. Dr. Kudret Özersay'ın "müzakereci" görevini üstlendiği açıklandı. 

7 Şubat 2014

 • KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partilerin başkan ve yetkililerinden oluşan Meclis Platformu ile bir araya gelerek, Kıbrıs'ta çözüm sürecinde gelinen son noktaya ilişkin bilgi paylaştı. 
 • Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada müzakerelerin devamı için hazırlanan ortak açıklama üzerinde mutabakata varıldığı ve görüşmelerin önümüzdeki hafta başlayacağı bildirildi. 

6 Şubat 2014

 • Kıbrıslı Türk basınında ortak bildiri üzerinde anlaşma sağlandığı haberlerinin yoğunlaşması üzerine KKTC Cumhurbaşkanlığı aynı gün 2 yazılı açıklama birden yayınladı. İlk açıklamada tarafların ortak metin konusundaki önerilerinin henüz masada olduğu ve Türk tarafının yeni öneri taslağını BM aracılığıyla Rum tarafına ilettiği bilgisi paylaşılırken ikinci açıklamada müzakerelere kalınan noktadan yeniden başlanması için yürütülen çalışmaların son aşamaya geldiği vurgulanarak, Rum tarafının tutumunu netleştirilmesinin beklendiği bildirildi.
 • İktidardaki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve muhalefet partisi Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), ortak açıklamada mutabakata varıldığı yönündeki haberleri olumlu olarak nitelediler. Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) henüz ortak metin üzerinde uzlaşma sağlanıp sağlanmadığının bilinmediğini buna karşın, liderlerin bir an önce müzakere masasına oturarak sonuca ulaşmaları beklentisi içerisinde olduklarını açıkladı.

5 Şubat 2014

 • Kuzey Kıbrıs'ta yayınlanan YENİDÜZEN Gazetesi, liderler arasında müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda anlaşma sağlandığı ve ortak bildiri metni üzerinde mutabık kalındığını duyurdu. KKTC Cumhurbaşkanlığı yaptığı yazılı açıklama ile önce ortak bildiri metninde mutabakat sağlandığı haberini yalanladı. 

4 Şubat 2014

 • ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, ABD'nin Kıbrıs sorununun çözümü için ülkesinin güçlü destek ve arzusunu göstermek, Kıbrıslı Rum ve Türk liderlerin yeniden müzakere masasına oturmalarının sağlanmasına yönelik girişimlerde bulunmak üzere Kıbrıs'a geldi. Victoria Nuland her iki liderin ortak açıklama konusunda anlaşmak için güçlü kararlılıklarını bildirdiklerini söyledi.
 • KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ile bir araya gelerek Kıbrıs sorununda gelinen son aşamaya ilişkin görüş alışverişinde bulundu.
Son DüzenlenmeÇarşamba, 12 Şubat 2014 02:23
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık