İncelikli Bir Mekân: Naif

  • Cumartesi, 21 Kasım 2015 13:08

Haftanın yorgunluğunu sakin bir yemekle atmanın iyi olacağını düşünen Ali Ay, "Naif'te buluşalım" dedi. 

Karaköy- Tophane'nin kısa zamanda "trendy" mekânlarından biri haline gelmiş Naif. Sade, şık, kendine özgü ışıltısı olan bir mekân. Adreslerini Karaköy olarak tarifliyorlar ama Tophane diye tariflemek daha uygun bence. Giriş katında uzun, bembeyaz duvarlarında çini tabakların asılı durduğu, ev sıcaklığında bir salon karşılıyor sizi. Üst katta küçük, şirin bir teras ve daha küçük oturma/yemek mekânı var. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren, Naif'te çalışmaktan hoşnut olduğunu hissettiren servis görevlilerinin sıcak ilgi ve güleryüzleriyle karşılaşıyorsunuz ki bu, artık çoğu restaurantta gerçekten az rastlanan bir nitelik. Rezervasyonunuz olup olmadığını öğrendikten sonra masanıza yerleşmenize ve hemen ardından gelen menüden uygun seçimi yapmanıza yardımcı olan o artık kaybolmaya yüz tutmuş eski kültür korunmuş. Servis görevlileri menüyü tanıyorlar ve menüdeki ürünlerle ilgili yönelttiğiniz sorulara kaçamak ya da ilgisiz yanıtlar vermiyorlar. Artık nelere sevinir hale geldiğimizi görüyor musunuz?

Sade ve kullanıcı dostu tasarıma sahip bir menüsü var Naif'in. Yemek ve içki menüleri ayrı ayrı geliyor. Yemek menüsünde her ürünün adının altında içeriği de Türkçe ve İngilizce olarak yazılmış. Bu denli incelikli bir mekânda insan menüde ürünlerin yanında porsiyon kalori miktarının ve alerjen malzeme uyarısının yer almasını da bekliyor haliyle. Ama çoğu restaurantta olduğu gibi Naif'te de bu atlanmış. Artık işletmecilerin bu konuyu ciddiye almasında yarar var.

Girdiğiniz andan itibaren "üzerinize gelmeyen" mekânda beyaz ve mavi renkler hakim. Bembeyaz duvarlar birbirinden şık çini tabaklar, aynalar, çeşitli çizimlerle renklendirilmiş. Masalarda beyaz kumaş örtüler kullanılmış. Yormayan, yumuşak bir aydınlatmaya birlikte olduğunuz kişilerle konuştuğunuzu duymanıza izin veren belli belirsiz, yumuşacık bir fon müziği eşlik ediyor. 

Tuvaletler üst katta. Temiz fakat ellerini yıkamak isteyen misafirler için havlu takibi yapılmamış. Bu konuda daha özenli olunması gerekir.

Fazla aç olmadığımız için menüde sakin bir arayış içerisindeydik. Patlıcan ezme, Roka salatası, mücver ve enginarlı pide yanında içecek olarak 1 şişe Ancyra Boğazkere de karar kıldık.

Siparişlerimizden önce nefis bir tereyağ ve ekmek sepeti geldi masaya.  Servis beklediğiniz hızda. Servis görevlilerinin yemek boyunca ihtiyaç duyacağınız her an omuz başınızda olmaya hazır dikkatli gözlerini üzerinizde hissediyorsunuz. Bardağınız boşaldığında veya masada bir şey eksildiğinde uyarmanıza ihtiyaç duymadan servis görevliniz güler yüzlü ilgisiyle yanınızda bitiveriyor. 

Gelelim yiyeceklere...

Közlenmiş Patlıcan salatası son derece lezzetli. Olması gerektiği gibi hafif bir köz/tütsü aromasının yanında pekmezle tatlandırılmış olması, patlıcana ilginç bir lezzet katmış. 

Roka salatası, incecik pancar dilimlerinin üzerine yatırılmış. Ceviz, tulum peyniri ve nar ekşisi ile tatlandırılmış. Basit ama doğal.

Gecenin en ilginç lezzeti kadayıfa sarılmış mücverdi bence. Mücveri kadayıfa sararak fırınlamışlar ve süzme yoğurt ile çeçil peyniri yatağında servis ediyorlar. Son derece hafif ve lezzetli bir ara sıcak çıkmış ortaya.

Enginarlı pidenin hamuru tam kıvamında, çıtır ve inceydi. Pidenin içinde kabak, enginar. ceviz ve lor kullanılmış. Oldukça lezzetli ve hafif bir karışım çıkmış ortaya.

Lezzetli menüsü ve keyifli ortamıyla Naif'in fiyatları ortanın üzerinde. 

2 kişilik bu oldukça hafif akşam yemeğinin fiyatı 260 TL. 

İş yemekleri ve sevdiğinizle sakin ve özel bir akşam geçirmek isterseniz, fiyatı da dikkate almak kaydıyla iyi bir seçim Naif...

Adres: Kemankeş Mahallesi, Mumhane Caddesi, No:52

Tel: (0212) 251 5335 - (0532) 350 2973

yukarı çık