17 Aralık: Büyük Kopuşma!

17 Aralık 2013 sabahı Türkiye gündeminde deprem etkisi yaratan operasyon, AKP ile Gülen Cemaati arasında 11 yıllık ittifakın son bulduğunun da habercisiydi...

Cemaat-AKP ilişkisi hiç bir zaman sır olmadı. Ancak AKP iktidarı 11 yıl boyunca Cemaat ilişkisini ve Cemaatin devlet içerisinde artan gücünü belgelemeye çalışan herkese karşı cephe aldı. Çok sayıda gazeteci, yazar, aydın Cemaat-AKP ilişkisini deşifre ettikleri için tutuklandılar. 17 Aralık'tan itibaren ise durum değişti. AKP- Cemaat savaşı karşılıklı olarak bir ölüm kalım savaşına dönüştü.

AKP-Cemaat savaşına, çeşitli kaynaklardan yararlanarak yakından bakmaya çalışalım... 

SKANDALIN KRONOLOJİSİ:

17 Aralık 2013 Salı

Operasyon sabaha karşı başladı. Operasyon talimatını eski Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün koordinasyonunda savcı Celal Kara verdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktarın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, iş adamları Ali Ağaoğlu, Rıza Sarraf ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de aralarında bulunduğu 89 kişi gözaltına alındı.

İzle:>> İstanbul'da Operasyon >> vali mutlu'dan operasyon açıklaması >> AKP'den resmi açıklama >> 

Ekstra: >> Yalçın Akdoğan'dan Tweet >> Kılıçdaroğlu'ndan İlk Yorum >> Dış Basında Operasyon >>

OKUMALAR:

Ruşen Çakır, "Kim Daha Çok Kaybedecek?" >>  "7 Şubat'tan 17 Aralık'a Cemaat Hükümet Savaşı"

18 Aralık Çarşamba

Bir sonraki gün medyaya soruşturma dosyası ile ilgili haberler sızmaya başladı. İddiaya gore örgüt lideri Rıza Sarraf’tı. Sarraf'ın bürokraside 4 bakanla geliştirdiği ilişkiler ve rüşvet çarkı sayesinde kara para aklama, altın kaçakçılığı gibi suçlar işlediği öne sürüldü. Barış Güler’in evinde yapılan aramalarda görüntülenen paralar günün en çarpıcı konusu oldu. Halk Bankası Genel Müdürü Aslan’ın evindeki ayakkabı kutusundan çıkan 4.5 milyon dolar, bazı telefon görüşmesi kayıtları ve fotoğraflar medyada yer aldı. Emniyet'te operasyonu gerçekleştirenlerin de aralarında olduğu 5 şube müdürü görevden alındı. Yerlerine ise aynı hızla yeni atamalar yapıldı. Soruşturmaya 2 de ek savcı atandı.

İzle: >> İstanbul Emniyeti'nde Operasyon >> Başsavcılık'tan İlk Açıklama >> Ayakkabı Kutusunda 4.5 Milyon $ >> Hükümet'ten Operasyon Açıklaması >> Erdoğan: Kirli Operasyon!

Ekstra: >> Demirtaş: Operasyonu Destekliyoruz >> Fethullah Gülen'in Açıklaması >> Dış Basında Operasyon

19 Aralık Perşembe

Şube müdürlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın merkez valiliğine atandı. Çapkın’ın yerine Aksaray Valisi Selami Altınok getirildi. Gözaltındaki şüphelilerden bazıları adliyeye sevk edildi. Sevk edilenlerden 8’i tutuklandı.

İzle: Fethullah Gülen'den Yeni Açıklama >> 

Ekstra: >> Hüseyin Çapkın Görevden Alındı >> Yurt Çapında Protestolar >> Bekir Bozdağ'ın Açıklaması >> AB Açıklaması >> 

20 Aralık Cuma

Emniyet'teki tasfiyeler yayıldı. Mali Suçları Araştırma Komisyonu Başkan Yardımcısı Faruk Elieyioğlu, operasyonu gizlediği gerekçesiyle görevden alındı. Aynı gün bakan çocuklarının da aralarında bulunduğu şüphelilerin tamamı adliyeye sevk edildi. Gün boyu ifadeleri alındı. Soruşturmayı başlatan ve dosyaya sonradan görevlendirilen üç savcı, oybirliğiyle Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Abdulah Oğuz Bayraktar'ın da aralarında bulunduğu şüphelilere tutuklama istedi.

İzle: >>  Ali Ağaoğlu Serbest Bırakıldı >> Bülent Arınç: Linç Operasyonu Başladı! >> 

Ekstra: >> Yeni Emniyet Müdürü Başbakan'ın Uçağıyla Geldi >> Sağlık Bakanı: Darbenin Farklı Bir Versiyonu! >> TÜSİAD: Tedirginiz! >> Emniyet'te Yeni Atamalar >> Psikolojik Savaş Başladı: İstanbul'da "İlginç" Afişler >> Ertuğrul Günay'dan İstifa Sinyalleri >> Tutuklamalar >> Egemen Bağış: Hakkımdaki İddialar Spekülasyon >> Zafer Çağlayan ve Muammer Güler'in Oğulları Tutuklandı >> ABD'den Yolsuzluk Açıklaması >>

OKUMALAR:

Ruşen Çakır: "Hasar Tespit Raporu-1"

21 Aralık Cumartesi

Bakan çocukları Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan, iş adamı Rıza Sarraf ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan günün ilk saatlerinde tutuklandı. İki bakanın oğluna yönelik suçlama, "Rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek"ti. İlk günkü tutuklamalarla birlikte soruşturmada toplam 26 kişi cezaevine gönderilmiş oldu. Bakan Bayraktar'ın oğlu, iş adamı Ağaoğlu ve Fatih Belediye Başkanı’nın da aralarında olduğu şüpheliler ise serbest kaldı.

Hükümet, kendisinden habersiz yapılan operasyonun ardından Adli Kolluk Yönetmeliği'ni değiştirdi. Savcıların emrinde soruşturmada görevli polislerin, soruşturmalara ilişkin amirlerine bilgi vermesi zorunlu hale getirildi. Bu, hükümetin operasyona yönelik en büyük itirazıydı. Bazı barolar yönetmeliğin iptali için dava açtı.

İzle:>> Erdoğan Karadeniz Gezisinde >> Erdoğan'dan ABD Elçisine Sert Çıkış >> Fethullah Gülen: Büyük Beddua! >> Erdoğan: İninize Gireceğiz!  >>   ABD Elçisi Ricciardone'dan Yanıt >> 

Ekstra: >> MÜSİAD: Endişeliyiz! >> Erdoğan: Yerel Taşeronları da Olan Uluslararası bir Operasyon >> Erdoğan Bayraktar: Oğlum masum olduğu için serbest bırakıldı >> Ayakkabı kutulu eylemler ülke çapında yayılıyor! >> 

22 Aralık Pazar

Emniyet'in kapıları gazetecilere kapatıldı. Türkiye genelinde gazeteciler Emniyet müdürlüklerindeki basın odalarını boşalttı.

23 Aralık Pazartesi

İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş, soruşturmayı deşifre ettiği, şüphelilere bilgi sızdırdığı iddiasıyla savcılıkça ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Emniyet ise müdürün ifadeye gitmesine 'Gerekçesi belli değil, mevzuata aykırı' diyerek olumsuz yanıt verdi.

İzle: >>  Erdoğan: O Elleri Kırarız! >> Muammer Güler: Veremeyeceğimiz Hesap Yok! >> 

Ekstra: >> Fethullah Gülen'den İnlerine Gireceğiz Yanıtı >> İstanbul İstihbarat Şube Müdürü İfadeye Çağrıldı >> 

24 Aralık Salı

İzle: >> Erdoğan: Bedduaya Lanet, Duaya Davet Ediyorum >> Erdoğan'dan Gülen'e Yanıt >> 

Ekstra: >> Abdullah Gül Yolsuzluk Operasyonu İçin Konuştu >> ABD: Rahatsızız! >> 

25 Aralık Çarşamba

Bakan istifaları peş peşe geldi. İlk olarak Zafer Çağlayan, hemen ardından da Muammer Güler istifalarını açıkladı. Erdoğan Bayraktar ise NTV'ye telefonla bağlandı, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektiğini söyleyerek görevi bıraktığını açıkladı. Erdoğan’ı istifaya davet etti.

Aynı gün Türkiye daha ilk operasyonu konuşurken ikinci operasyon iddiaları geldi. Ergenekon davasının da savcısı olan Muammer Akkaş tarafından ikinci bir büyük soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Savcı Akkaş, birçok iş adamının da aralarında bulunduğu 41 kişilik gözaltı listesi hazırladı, mahkemeden bazı iş adamlarının mal varlığına el koyma kararı çıkarttı. Savcı, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan için de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrı evrakı hazırladı.

Ancak Emniyet, Savcı'nın talimatlarını yerine getirmedi. Savcılık ile Emniyet arasında yetki krizi çıktı. Savcı Akkaş, soruşturmaya engel oldukları iddiasıyla Vali Hüseyin Avni Mutlu, İl Emniyet Müdürü Selami Altınok ve sorumlu kolluk kuvvetleri hakkında ‘Gizliliği ihlâl, görevi kötüye kullanma ve delilleri yok etme’ gerekçesiyle soruşturma başlattı.

İzle: >> Erdoğan: Kötüleri Aramızdan Ayıkladık >> Bakanlar Kurulu Değişti >> 

Ekstra: >> Zafer Çağlayan ve Muammer Güler İstifa Etti >> İstifalar Dünya Basınında >> TCDD'ye Soruşturma >> 4.5 Milyon Dolar Bağış Parasıdır >> İşte Yeni Kabine >> Diyanet İşleri Başkanı: Susmayı Tercih Ediyorum

26 Aralık Perşembe

Dosya, Savcı Muammer Akkaş’tan alındı. Akkaş, akşam saatlerinde adliye önünde yazılı basın açıklaması dağıttı. Akkaş, “Soruşturma yapmam engellenmiştir” dedi. Ardından Başsavcı Turan Çolakkadı, bir basın toplantısı ile Savcı Akkaş’ı soruşturmanın gizliliğini ihlâl etmekle suçladı. Çolakkadı’nın ardından bu sefer de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'dan (HSYK) bir açıklama geldi. HSYK ‘oyçokluğu’yla bir bildiri yayımladı ve soruşturmayı bir üst birime bildirmeyi mecbur kılan yeni Adli Kolluk Yönetmeliği'nin, davaların önünü tıkayacağını ve Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.

İSTİFA EDEN BAKAN VE AKP MİLLETVEKİLLERİ

İstifa edenlerİstifa öncesi göreviİstifa sonrası durumu
Egemen Bağış Avrupa Birliği Bakanı ve AKP milletvekili AKP milletvekili
Muammer Güler İçişleri Bakanı ve AKP milletvekili AKP milletvekili
Erdoğan Bayraktar Çevre ve Şehircilik Bakanı ve AKP milletvekili AKP milletvekili
İdris Naim Şahin AKP milletvekili Bağımsız milletvekili
Mehmet Zafer Çağlayan Ekonomi Bakanı ve AKP milletvekili AKP milletvekili
Erdal Kalkan AKP milletvekili Bağımsız milletvekili
Ertuğrul Günay AKP milletvekili Bağımsız milletvekili
Hasan Hami Yıldırım AKP milletvekili Bağımsız milletvekili
Haluk Özdalga
AKP milletvekili Bağımsız milletvekili
İdris Bal
AKP milletvekili Bağımsız milletvekili
Muhammed Çetin
AKP milletvekili Bağımsız milletvekili

izle: >> Kılıçdaroğlu: Yaşananlar Bir Devlet Krizidir >> Bakanlıklarda Devir Teslim Törenleri >> Erdoğan Bayraktar'ın İstifası Dünya Basınında >> Erdoğan Bayraktar Koltuğunu Devrederken Protesto >> Soruşturma Dosyası Savcı Muammer Akkaş'tan Alındı >> 

Ekstra: >> NYT Rüşvet Skandalı Erdoğan'a Yaklaşıyor >> Erdoğan: Asıl Hedef Benim >> Baş Savcı: Savcı Bizi Yanılttı >> Revizyon ve İstifaların Perde Arkası >> Ülke Çapında Protestolar Yaygınlaşıyor >> HSYK: Yeni Adli Kolluk Yönetmeliği Anayasaya Aykırı >> AKP'den HSYK'ya Sert Tepki >> 

OKUMALAR:

Ruşen Çakır: "Hasar Tespit Raporu-2"

27 Aralık Cuma

Kimliği belirsiz bir kişi tarafından Mali Şube’nin bilgisayarlarına girildiği iddia edildi. İnceleme başlatıldı. Muammer Akkaş’ın yerine soruşturmada bir başsavcı vekili ile dört savcı görevlendirildi. Dosyayı inceleyen savcılardan biri olan İdris Kurt’un sağlık sorunlarını gerekçe göstererek soruşturmadaki görevini reddettiği öğrenildi. Geriye kalan dört savcı dosya üzerinde çalışmaya başladı. Danıştay 10. Dairesi de yargıda krize neden olan Adli Kolluk Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurdu. Savcı Akkaş’ın polisin operasyon yapmaması üzerine Jandarma’ya talimat verdiğine ilişkin yazı ortaya çıktı. Bu talimatın hazırlandığı ancak Jandarma’ya iletilmediği belirlendi.

İzle: >> Ertuğrul Günay'dan Başbakana Sert Uyarılar >> Ertuğrul Günay İstifa Etti >> Haluk Özdalga İstifa Etti >> TBB'den Başbakan'a Yanıt >>  Gözaltı Kararını Jandarma da Uygulamadı >> Jandarmadan Açıklama >>  Erdoğan: HSYK Suç İşledi >> Arınç: Tayyipçi ya da Cemaatçi Olmayınız >> Taner Yıldız Bilal Erdoğan'ı Savundu >> İstanbul'da Protesto Eylemleri >> 

Ekstra: >> TSK'dan 17 Aralık Açıklaması >> Savcı Polisi Harekete Geçiremeyince Jandarma'ya Yazmış >> Taksim'deki Protestoya Sert Müdahale >> Arınç: Gidene Oh Olsun Diyemem >> İstanbul Barosu: Yürütme Yargıya Meydan Okuyamaz >> Danıştay Adli Kolluk Yönetmeliği Değişikliğini Durdurdu >> Erdoğan: HSYK Suç İşledi >>

OKUMALAR: 

28 Aralık Cumartesi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bir değişiklik daha yapıldı. Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Zülküf Atılgan görevinden alındı. Görevden alınan Atılgan müdüriyet emrinde görevlendirilirken yerine Özel Güvenlik Şube Müdürü Seylan Demir getirildi.

İzle: >> Fethullah Gülen: Ferman Kapıkullarının Eline Geçti >> Burhan Kuzu: Gerekirse Yasa Değiştiririz >> Erdoğan'dan Gülen'e Yanıt >> 

Ekstra: >> İstanbul Emniyeti Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Görevden Alındı >> AB Komisyonundan Danıştay Kararına Destek >> Bekir Bozdağ: Operasyonu Durdurduğum İddiası İftiradır >> İzmir'de Protesto Eylemleri >> 

OKUMALAR:

29 Aralık Pazar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ HSYK'ya "Yetki devri yenilenmesi" isimli bir yazı göndererek, kurum adına açıklama yapma yetkisinin artık kendi bakanlığında olduğunu bildirdi.

İzle: >> Bekir Bozdağ: Yanlıştan Dönmek Erdemdir >> 

Ekstra: >> İran Radyosu: Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Tehlikeye Girdi >> Erdoğan: Evladım Olsa Affetmem! >> Erdoğan'dan Soruşturmayı Başlatan Savcıya: Seninle İşimiz Var >> Erdoğan: HSYK konusunda Yanlış Yaptık

OKUMALAR:

Ruşen Çakır: "Hasar Tespit Raporu-3"

30 Aralık Pazartesi

İzle: >> Bülent Arınç'tan HSYK açıklaması >>

Ekstra: >> Kadir Topbaş'tan Polis Arazisi İddialarına Yanıt >> Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan ÇETE yanıtı >>

OKUMALAR:

31 Aralık Salı

Operasyon kapsamında tutuklanan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın avukatlarının tutukluluğa yaptığı itiraz reddedildi.

İzle: >> Erdoğan'dan "Millete Hizmet Yolunda" Aylık Konuşması >>

Ekstra: >> Bekir Bozdağ Müsteşarını Görevden Aldı >> Gülen'in Avukatından "Yargıtay İmamı" açıklamasına cevap >> Tutukluluğa İtiraza Ret >>

OKUMALAR:  

2 Ocak 2014 Perşembe

17 Aralık'ta İstanbul'da başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda eski bakan Erdoğan Bayraktar'ın oğlunun ofisinde yapılan aramada, bacak bacak üstüne atan, elinde tespihle ofis çalışanlarına lahmacun siparişi verdirttiği öne sürülen o polis de görevden alındı.

Ekstra: >> Beşir Atalay: HSYK Üzerinde Çalışılacak >> YARSAV'dan "Cemaat İmamına" Suç Duyurusu >> Hanefi Avcı İade-i İtibar için Başvurdu >> Çankaya'da Sürpriz Buluşma >> 

3 Ocak 2014 Cuma

İzle: >> Cemil Çiçek: Mahkeme Bağımsızlığı Ölmüştür >>

Ekstra: 

4 Ocak 2014 Cumartesi

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde dört daire başkan yardımcısı ve üç şube müdürü görevden alındı. İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’nın imzasıyla çıkan atama kararnamesiyle, Asayiş Dairesi'nde görevli başkan yardımcıları Raşit Poyraz ve Mete Cengiz ile Güvenlik Dairesi Başkanlığı'nda görevli başkan yardımcıları Halil Dumanlı ve Yüksel Sezer görevlerinden alındı. Asayiş Dairesi'nde bir, Güvenlik Dairesi'nde ise iki şube müdürü alınarak başka birimlerde görevlendirildi.

İzle: >> Erdoğan: 17 Aralık Operasyonu Masum Değildir >> Gül: HSYK Açıklaması Doğru Değil >> Erdoğan: Birlik ve Beraberliğimizi Hazmedemeyenler Var >> Baykal'dan Gül'e Sürpriz Ziyaret >>

Ekstra: >> Başbakan: Ayakkabı Kutusu Hataydı >> ABD Dışişleri: Hükümeti Devirme Planı Yapmadık >> Cemaatten Mektup Açıklaması >>

5 Ocak Pazar

İzle:

Ekstra: >> Emniyette Görevden Almalar >> 

6 Ocak Pazartesi

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde gece yarısı büyük çapta görev değişikliği yapıldı. 350 polisin yeri değiştirildi. Boşalan yerlere çoğu Ankara dışından 250 polis atandı.

İzle:

Ekstra: >> Öz'ün Dubai Tatilini Ali Ağaoğlu Karşılamış >>

7 Ocak Salı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ü, Bakırköy’e Başsavcı Vekili olarak atadı.

Savcı Öz, HSYK Kanunu'nda yer alan, 'Kusurlu veya uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzunu veya şahsi onur ve saygınlığını yitirmek', 'Yaptıkları işler veya davranışlarıyla görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısını uyandırmak', 'Tayin ve deliller elde edilmemiş olsa bile, rüşvet aldığı veya irtikapta bulunduğu kanısını uyandırmak' maddeleri uyarınca görevinden alındı.

İzle: 

Ekstra: >> Zekeriya Öz İddiaları Yalanladı >> 600 Polisin Görev Yeri Değişti >> 

8 Ocak Çarşamba

Bir Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ile 15 ilin Emniyet müdürleri görevden alındı. 24 ile de yeni Emniyet müdürü atandı. Ankara, Diyarbakır, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun ve Trabzon Emniyet müdürleri merkeze çekildi. Başkent Ankara'nın Emniyet Müdürlüğü'ne Kırıkkale Emniyet Müdürü Kadri Kartal atandı.

İzle: >> Baykal ve Gül Ne Konuştu? >> Feyzioğlu: Başbakan Dahil Kimseye Güvenmiyorum >> 

Ekstra: >> Zekeriya Öz: Başbakan Beni Tehdit Etti >> Başbakanlıktan Öz Açıklaması >> Emniyetteki Tasfiyelere AB Tepkisi >>

OKUMALAR:

Ruşen Çakır: "Hasar Tespit Raporu-4"

16 Ocak Perşembe

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı da dahil 19 savcı ve bir hâkimin yeri değişti. Çolakkadı, Bölge Adliye Başsavcısı olarak atanırken yerine Bakırköy Başsavcısı Hadi Salihoğlu getirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen Gebze'ye, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ercan Şafak Kocaeli Savcılığı'na atandı. Adalet Bakanı üç savcı için de inceleme izni verdi.

21 Ocak Salı

HSYK kararnamesiyle aralarında İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır ve Samsun Cumhuriyet başsavcılarının da bulunduğu yargı mensupları yeni görevlere atandı. Görev yeri değiştirilen yargı mensuplarından 52'si hakim, 44'ü ise savcı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarıyla silah taşıdığı ihbarı üzerine durdurulan TIR'ın aranması kararıyla tartışma yaratan Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık kararnamedeki isimler arasında. Bağrıyanık, Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atandı.

Liman ve gümrüklerdeki yolsuzluk iddialarının soruşturulduğu İzmir'in Başsavcısı Hüseyin Baş da, Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı. Başsavcı'nın, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bacanağının da şüpheliler arasında yer aldığı soruşturmayı durdurması için Adalet Bakanlığı Müsteşarı'ndan talep geldiği konusunda tutanak tuttuğu iddia edilmişti.

Balyoz davasında hükümleri veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ise Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na atandı. Diken, hükümetin de olumlu yaklaştığı Balyoz davasının yeniden görülmesiyle ilgili tartışmalara değinmiş, bu tür durumlarda çoğunlukla hükümlerinin değişmediğini söylemişti.

22 Ocak Çarşamba

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde 470 amir, müdür yardımcısı ve memurun görev yeri değiştirildi. İzmir Emniyeti'nde de değişiklik yapıldı. İzmir'deki Liman İşletmeleri'ne yolsuzluk operasyonunu yapan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Metin Tuncer, Çevik Kuvvet Şube Müdür Yardımcılığı'na atandı.

23 Ocak Perşembe

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ikinci yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında adı geçen oğlu Bilal Erdoğan'ın avukatı açıklama yaptı. Avukat Ahmet Özel, ''Müvekkilim sabit ikamet sahibi olup, savcılık makamlarınca yapılacak bir bildirim üzerine ifadeye gitmek için hazır olduğumuzu kamuoyuna arz ederiz'' dedi. Özel, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 25 Aralık'taki soruşturma kapsamında müvekkili Bilal Erdoğan hakkında ellerine ulaşan herhangi bir çağrı kağıdının bulunmadığını bildirdi.

27 Ocak Pazartesi

 

OKUMALAR:

 

29 Ocak Çarşamba

Turan Çolakkadı’nın yerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan Hadi Salihoğlu, adliyede köklü değişiklikler yaptı. 21 Ocak’ta görevi devralan Salihoğlu, 9 gün sona adliyede birçok savcının görev yerini değiştirdi. En önemli hamlesi adliye bünyesinde 'Teknik Büro' kurmak oldu.

Talimata göre teknik ve fiziki takip yaptırmak isteyen bir savcının, suç işlendiğine dair kuvvetli şüphe sebeplerinin bulunması ve başka suretli delil elde edilmesi imkanının olmaması gerekecek. Soruşturma savcısı teknik ve fiziki takip istemini Teknik Büro’ya iletecek ve gerekçelerini de açıklayacak. Talebin uygun olup olmadığına teknik büroda görevli savcı karar verecek. Teknik Büro Savcısı kararı yerinde bulursa dinleme ve izleme talebi mahkemeye iletilecek.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu dosyayı yürüten savcılar Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'i dosyadan aldı. Celal Kara, İnfaz Savcılığı’nda görevlendirildi. Soruşturmaya sonradan atanan Mustafa Erol da dosyadan alındı. Erol da özel soruşturma bürosunda görevlendirildi. Erol’a ek görev olarak 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde duruşma savcılığı verildi. Dosyada sadece görevli olarak Ekrem Aydıner kaldı.

31 Ocak Cuma

Emniyet'te görevden alınan personelin bir kısmı idarenin haksız tasarrufta bulunduğu iddiasıyla göreve iade için idare mahkemesine başvurmuştu. İdare mahkemesinden ilk karar Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Akçal hakkında çıktı ve mahkeme atama kararını durdurdu. Hakkı Akçal görevden alınarak müdüriyet emrine verilmişti.

2 Şubat Pazar

Yolsuzluk soruşturmasının ardından İçişleri Bakanlığı'ndan istifa eden Muammer Güler, hakkındaki iddialarla ilgili hesap vermeden siyasetle ilgili hiçbir talepte bulunmayacağını söyledi.

4 Şubat Salı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında hazırlanan fezlekeyi açıkladı. ATV ve Sabah gazetesinin satışı sırasında iş adamlarından para toplanması için Binali Yıldırım'ın koordinatör yapıldığını ve 630 milyon dolar para toplandığını savundu. CHP liderine göre, Sabah ve ATV'nin satışı için para aktaran firmalara bunun karşılığında 87 milyar 832 milyon liralık ihale verildi.

5 Şubat Çarşamba

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 25 Aralık'taki operasyonda adı geçen oğlu Bilal Erdoğan, soruşturmayı yürüten savcılara ifade verdi. Avukatı,"Suçlamaların tamamı soyut iddia ve yorumlardan ibarettir" dedi.

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde görevli biri şube müdür yardımcısı olan 4 rütbeli polis görevden alındı. Görevden alınanların yerine bir komiser, iki komiser yardımcısı atandı.

6 Şubat Perşembe

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yolsuzluk operasyonunun merkezindeki İran asıllı Azeri iş adamı Rıza Sarraf'ın, Hükümet'i konuşmakla tehdit ettiğini, Hükümet'in de karşılığında onu hapisten çıkarmayı vaat ettiğini iddia etti.

4 eski bakan hakkında 17 Aralık'taki yolsuzluk operasyonuyla ilgili hazırlanan fezlekeler usûl eksikliğinden geri gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı eksiklikleri tamamlayıp yeniden gönderecek.

Yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf'ın avukatı, CHP lideri hakkında hem suç duyurusunda bulundu hem de 100 bin liralık tazminat davası açtı.

7 Şubat Cuma

17 Aralık soruşturmasından sonra görev yeri değişen yüzlerce polisin açtığı davaları etkileyecek bir değişiklik gündeme geldi. Buna göre, idare mahkemeleri savunma almadan yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek. 17 Aralık operasyonları sonrası binlerce polisin görev yeri değişti. Polisler de atamalarla ilgili idare mahkemelerine dava açarak yürütmenin durdurulması kararı aldırdı. Ancak mahkeme kararı olmasına rağmen geri dönüşe izin verilmedi.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrasında üç kere görev yeri değiştirilen İzmir Emniyeti'nde görevli Şube Müdürü Emin Göktaş'ın atamaları için mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

İzmir'de liman ve gümrüklerdeki yolsuzluk iddialarını soruşturan Cumhuriyet Savcısı Ali Çelik’in görev yeri değiştirildi. Çelik'in soruşturduğu isimler arasında eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bacanağı Cemalettin Haberdar da vardı.

Halkbank'ın genel müdürü değişti. Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında tutuklanan Süleyman Aslan'ın yerine Ali Fuat Taşkesenlioğlu atandı.

9 Şubat Pazar

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası Adalet Bakanlığı'nda müsteşar yardımcılarının görev yerinin değiştirilmesinin ardından, Bilgi İşlem Dairesi'nde de görev değişikliğine gidildi. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi'nde görevli sekiz hakimin görev yeri değiştirildi. Daireden alınan hâkimler kurumda başka görevlere verildi. Adalet Bakanlığı'nda Müsteşar Birol Erdem görevinden alınarak yerine Kenan İpek getirilmiş, müsteşar yardımcıları Kenan Özdemir ve Yüksel Hız, görevlerinden alınarak Bakanlık Yüksek Müşavirliği'ne atanmışlardı.

10 Şubat Pazartesi

17 Aralık soruşturmasında tutuklanan eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın 12 Ekim 2012'den önce elde ettiği mal varlığına yönelik tedbir kaldırıldı. Evinde bulunan 4,5 milyon dolar ise halen adli emanette. Aslan, evinde yapılan aramada ayakkabı kutuları içinde bulunan 4,5 milyon doların okul yaptırma amacıyla verildiğini söylemişti.

İstanbul Emniyeti'nde 75 polisin daha görev yeri değişti. Böylece yolsuzluk soruşturması sonrası Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ndeki personelin yarısından fazlası değişmiş oldu.

11 Şubat Salı

Halk Bankası'nın eski genel müdürü Süleyman Aslan'ın evinde ayakkabı kutusundan çıkan 4,5 milyon dolarla ilgili, Osmancık Belediye Başkanı, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı, okul müdür yardımcısı ve okul projesinde görev alan kişiler tanık olarak dinlendi.

25 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında şüpheliler arasında ismi geçen iş adamı Mehmet Cengiz ifade verdi.

HSYK kararnamesiyle 123 hâkim ve savcının görev yeri değişti. 17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun koordinatörlüğünü yaparken Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili yapılan Zekeriya Öz, Bolu'ya düz savcı olarak atandı. Kararnamede Öz'ün 'hizmet gereği' atandığı belirtildi.

12 Şubat Çarşamba

10 Ocak'ta İzmir Emniyet Müdürlüğü görevine getirilen Sami Uslu, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı. Uslu'nun yerine Celal Uzunkaya geldi. Sami Uslu, İzmir Liman İşletmeleri'ne yönelik yolsuzluk soruşturması sonrasında görevden alınan Ali Bilkay'ın yerine, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü'nden İzmir'e atanmıştı.

İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında adı geçen iki iş adamı adliyeye gitti. Önce 17 Aralık'taki ilk operasyonda adı geçen Ahmet Nazif Zorlu, sonra da 25 Aralık tarihli ikinci dalgada adı geçen Cemal Kalyoncu ifade verdi.

Yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan iş adamı Ali Ağaoğlu, Savcı Zekeriya Öz'ün şikayetiyle başlatılan soruşturmada tanık olarak dinlendi. Ağaoğlu kamuoyunda "Dubai tatili soruşturması" olarak bilinen soruşturmada daha önceki beyanını tekrarladı.

13 Şubat Perşembe

İçişleri Bakanlığı, üç Emniyet genel müdür yardımcısı ve 27 ilin Emniyet müdürünü görevden aldı. Yeni atanan müdürlerin 24'ü polis başmüfettişi.

14 Şubat Cuma

17 Aralık'taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan Halkbank'ın eski genel müdürü Süleyman Aslan dahil 6 kişi tahliye edildi. Rıza Sarraf ile eski bakanların oğulları Barış Güler ve Kaan Çağlayan'ın tahliye talebi ise reddedildi.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının 25 Aralık tarihli ikinci dalgası kapsamında 15 gün içinde 30 kişinin ifadesinin alındığı açıklandı. TMK 10. maddeyle görevli cumhuriyet savcıları İsmail Uçar, Fuzuli Aydoğdu, İrfan Fidan ve Murat Çağlak 31 Ocak-14 Şubat arasında 30 kişinin ifadesini aldı. Soruşturmada Başbakan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da aralarında olduğu 41 kişinin adı geçiyordu.

15 Şubat Cumartesi

17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında tutuklanan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in kardeşi Sebahattin Demir'in de aralarında olduğu yedi kişi serbest bırakıldı.

17 Şubat Pazartesi

Üçüncü Boğaz Köprüsü'nün yapımcısı IC Holding’in sahibi İbrahim Çeçen, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının 25 Aralık tarihli ikinci dalgası kapsamında ifade verdi.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan'ın da aralarında olduğu 5 kişinin tahliye talebi reddedildi.

18 Şubat Salı

25 Aralık'taki yolsuzluk soruşturması kapsamında ifadeye davet edilen iş adamlarından Nihat Özdemir ifade verdi. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün eski ikinci başkanı ve basın sözcüsü Nihat Özdemir'in şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı.

OKUMALAR:

Ruşen Çakır: "Hasar Tespit Raporu-5"

28 Şubat Cuma

17 Aralık'ta İstanbul merkezli başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, İranlı işadamı Rıza Sarraf ve Hikmet Tuner ile Özgür Özdemir serbest bırakıldı. Tahliyelerle soruşturmada tutuklu kalmadı. 

OKUMALAR:

Ruşen Çakır, "Fethullah Gülen Nihai Aşamada Tam Olarak Ne İstiyor?"

Ruşen Çakır, "Gülen Cemaati Kendi Gücünün Kurbanı Oluyor"

Ruşen Çakır, "Başbakan Erdoğan da Kendi Gücünün Kurbanı Oluyor"

Ruşen Çakır: "Cemaat ve Hükümet Birlikte Batıyor, Türkiye'yi de batırıyorlar"

Ruşen Çakır: "Gülen Cemaatinin İnandırıcılık Sorunu" 

KAYNAKLAR:

Al Jazeera Türk, CNN Türk, Vikipedia, Ruşen Çakır

Son DüzenlenmeCuma, 14 Mart 2014 03:04
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık