Gezi Direnişi

Türkiye Taksim Gezi Parkı'nda "Taksim Yayalaştırma Projesi" kapsamında bir kaç ağacın kesilmesine küçük bir çevreci grubun direnmesiyle başlayıp tüm ülkeye yayılan olaylarla sarsılıyor. 31 Mayıs günü çevrecilerin barışçıl direnişine şiddetli bir polis saldırısına karşı yükselen tepki ülke çapında AKP Hükümetini zorlayan yaygın bir eylemliliğe dönüştü. Biri polis, ikisi gösterici olmak üzere 3 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin yaralanması ve göz altına alınmasıyla alevlenen olaylar, Başbakan Erdoğan'ın katı tutumu nedeniyle ülke genelinde hükümet karşıtı bir direnişe dönüştü.

Tarihe büyük ihtimalle Gezi Direnişi olarak geçecek olan olaylar Türkiye'de 90 kuşağı, otoriterizm, medya başta olmak üzere bir çok kavramın tartışmaya açılmasına da neden oldu. İleride daha kapsamlı bir "Gezi Direnişi" Dosyasını okuyucuya sunma çalışmasının devam ettiği notunu düşerek, olaylara ilişkin farklı bakış açılarından bir ön derlemeyi yararlı görüyorum.

Ali Gizer:

Araştırmacı Ali Gizer. sitenin "siyasal iletişim" kategorisinde bulabileceğiniz bir yazı dizisini sürdürüyor: "Gelecek Yazıları". Gizer çalışmasında Gezi Direnişi'ne zemin hazırlayan toplumsal değişim dinamikleri ve yeni toplumsal arayışlar üzerinde duruyor ve "yeni muhalefet"i tartışıyor.

Ruşen Çakır

Türkiye'nin önemli siyaset yazarlarından Ruşen Çakır, Vatan Gazetesi'ndeki yazılarında "Gezi Direnişi"ni kendine özgü sağduyulu üslubuyla ele alıyor. Çakır konuyla ilgili ilk yazısını 2 Haziran 2013 tarihinde kaleme almış: "Korku Sınırı Çoktan Aşılmıştı". Gazeteci Ruşen Çakır bu yazısında Başbakan Erdoğan'ın katı üslubuna ve medyanın "utanılacak sessizliğine" vurgu yapıyor. Çakır  "Gezi Parkı Direnişi Hakkında Efsaneler ve Gerçekler" başlıklı yazısında ise AKP çevrelerinin Gezi Direnişi'ne yönelik suçlamalarına ve bu konudaki yalan/gerçek ilişkisine ışık tutuyor.(Ruşen Çakır'ın tüm yazıları için TIKLAYINIZ)

Ahmet Hakan

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan Hükümetin katı tutumunu eleştirdiği yazılarında Gezi Direnişi'ne neden olan yanlışlara dikkat çekti. İlk günlerinde direnişin Tahrir eylemleriyle ilişkilendirilemeyeceğine vurgu yapan Hakan'ın 1-7 Haziran arasında konuyla ilgili kaleme aldığı yazılar şunlar:

Taksim'den Tahrir Çıkar mı?  Başbakan Erdoğan Geri Adım Atar mı? Başka Türlü Bir Şey Kimse Anlatamıyor Bari Ben Anlatayım Bir Tahammülsüzlük Örneği Aşk Olsun Size Çocuklar

Kim Var Bu İşin Arkasında?

Cengiz Çandar

Gazeteci Cengiz Çandar "Postmodern Bir Direniş" olarak yorumluyor Gezi Direnişi'ni ve şöyle yazıyor: "Post modern bir direniş türü" bu. Alışıldık cinsten değil. Bir hayli bireyci. Umursamaz, kentli ve seküler yeni kuşakların tüm özelliklerini yansıtıyor"

 

 

 

 

 

 

Son DüzenlenmePazartesi, 10 Haziran 2013 01:41
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık