Kıbrıs'ta Çözüme Doğru...

ABD'nin devreye girmesiyle birlikte Kıbrıs'ta çözüm süreci yeni bir boyut kazandı. Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis ile Türk Lider Derviş Eroğlu'nun müzakerelerin yeniden başlamasının önünü açacak ortak bildiri metninde uzlaşma sağlamalarının ardından Çözüm süreci yeniden başladı.

Devamını oku...

Kıbrıs'ta Liderler Ortak Metin Üzerinde Anlaştı

BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu çerçevesinde ilk görüşmesini yapan Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin aşağıdaki hususlarda anlaştıkları açıklandı. KKTC Cumhurbaşkanlığı, konuyla ilgili olarak aynı gün içerisinde 2 ayrı açıklama ile "kapsamlı çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması için son aşamaya gelindiği" bildirilirken henüz ortak açıklama metni üzerinde netlik sağlanamadığı da bildirildi. Buna karşılık başta YENİDÜZEN Gazetesi olmak üzere Kıbrıslı Türk basınına yansıyan haberlere göre liderlerin anlaştığı konular şunlar:

Devamını oku...

Kısa Kıbrıs Tarihi

Geçmişi MÖ 10000 yıllarına dayanan Kıbrıs, tarih boyunca çok sayıda istilaya uğradı. Kıbrıs konusuna girerken öncelikle Adanın kısa tarihçesine bir göz atmak, meraklısı için yararlı olacaktır. Daha kapsamlı bir okuma için konu sonuna meraklısına tavsiye kaynaklar listelenmiştir.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol