Reyhanlı Üzerine Notlar

Gazeteci Ruşen Çakır, küçük harflerle ama ısrarla Reyhanlı Katliamı üzerine düşünmeye devam ediyor. Reyhanlı Katliamının perde arkasına ilişkin sağduyulu bir analizi derli toplu okumak için Ruşen Çakır'ın yazı dizisini dikkatle okumakta yarar var:

Reyhanlı Üzerine Notlar/1 "Kaygı verici kayıtsızlık"

"Türkiye yıllardır siyasi şiddet olaylarına tanık oluyor, ama bildiğim kadarıyla cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör saldırısı Reyhanlı'da yaşandı. Ne var ki devletinden toplumuna, tüm Türkiye’nin bu vahşi saldırıya hak ettiği önemi verdiği söylenemez. Bunda kuşkusuz "terörü kanıksama" denen olgunun payı vardır, ancak bunun ötesinde bazı faktörler de söz konusu. Mesela, İstanbul, Ankara, kısmen İzmir ve genel olarak Batı'da yaşanmadığı müddetçe bir terör eylemi veya doğal afete karşı genel bir hassasiyet gösterilmiyor. Bunda medyanın Batı merkezli olması ve olup bitenler hep Batı’nın gözünden bakmasının rolü büyük."

Reyhanlı Üzerine Notlar/2 "Sorumluluğu Çaresiz Göçmenlere Yıkmak Yanlış ve Utanç Verici"

"Hükümetin bu hatayı yapmış olması, kesinlikle Suriyeli göçmenlere karşı düşmanca tavırları haklı gösteremez, meşru kılamaz. İçlerinde kısmen doğruluk payı olabilir, ama çoğu uydurulmuş hikayelerle göçmenlerin kendileri için doğrudan tehdit olduğunu söyleyenlere inanmamız asla beklenmemeli. Ortada bir tehdit varsa siyasetçilerden kaynaklanıyordur ve siyasetçilerden hesap sormak yerine çaresiz insanlarla uğraşmak yanlış, ayıp ve utanç vericidir."

Reyhanlı Üzerine Notlar/3 "Suriye'ye Bakışta İfrat ve Tefrit"

"Bu sorgulamaların, ucu Ankara’ya dokunanlarını atlayıp, sorumluluğu sadece sivillere yükleyip, bir de üstüne “Bu hükümetin Suriye siyasetinin asaleti, şerefi, şanı bu ülkeye beş numara büyük!” diyerek Esad rejimine karşı en sağlam duruşu sergilemiş filan olmuyorsunuz."

 

 

Son DüzenlenmeCuma, 17 Mayıs 2013 16:50
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Bu kategoriden diğerleri: Gezi Direnişi »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık