Kılıçdaroğlu'na Yoldaş Köteği

Brüksel'de bulunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı Esad'a benzeten sözlerinden rahatsız olan Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile görüşmesini iptal etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temasları sırasında sarfettiği sözler  krize neden oldu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) toplantısına katılan Kılıçdaroğlu, toplantının ardından Grup Başkanı Hannes Swoboda ile basına açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. Esad ile Erdoğan'ın "baskıcı" olduklarını ve aralarında "ton farkı" bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ne fark var aralarında demokrasi açısından?" ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapan Swoboda ise Erdogan'ı Esad'la kıyaslayan herhangi bir açıklamanın, sadece yanlış bir anlama olabileceğine vurgu yaptı. Erdogan'ın uyguladığı politikaların meşru bir şekilde eleştirilse de, Suriye halkına yönelik savaş ve terör politikaları uygulayan Esad ile kıyaslanamayacağının altını çizdi. Bu yazılı açıklama Kemal kılıçdaroğlu'nun tepkisine neden oldu. CHP lideri, Swoboda ile önceden planlanan ikili görüşmesini iptal etti

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda sabah düzenledikleri ortak basın toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’ı Beşar Esad’a benzetmesine tepki gösteren AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda toplantıyı terk etti.

Normal programa göre öğleden sonra heyetler Swoboda’nın makamında tekrar bir araya geleceklerdi ancak Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler gittiklerinde kendilerine “Swoboda’nın sabahki olaydan duyduğu rahatsızlık” iletildi. Bunun üzerine CHP heyeti görüşmenin bir yarar sağlamayacağı düşüncesiyle oradan ayrıldı. Daha sonra bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu “AB’de ifade özgürlüğü konusundaki çifte standardı” eleştirdi: “Sadece ifade özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini ve bu saygının Sayın Swoboda dahil herkes tarafından gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

CHP'Lİ ORAN: KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞMEYİ İSTEMEDİ

CHP heyetinin Avrupa Parlamentosu Sosyalist grup Başkanı Swoboda ile görüşmesi, 'Otoriter-Diktatör' kelimeleri nedeniyle ortaya çıkan hassasiyet üzerine, Kılıçdaroğlu tarafından iptal edildi.

Kılıçdaroğlu'na eşlik eden CHP Milletvekili Umut Oran, habercilerin sorusu üzerine, Brüksel'deki krizin ayrıntılarını anlattı. Oran'ın verdiği bilgiye göre, Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti Brüksel'de AP Sosyalist grubun Suriye'nin de görüşüldüğü toplantısına katıldı.Toplantıda Beşar Esad'ın kendi halkına karşı izlediği politika da, Türkiye'nin Suriye politikası da ele alındı. Toplantı çıkışında Kılıçdaroğlu Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Bir soru üzerine, Esad ile Erdoğan arasında bir benzetme yaptı.

CHP'li Oran'ın verdiği bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'deki ifade özgürlüğü, insan hakları ihlalleri konusunda 'diktatörlerden farklı bir tutum içinde olmasığını' söyledi. Kıldarpğlu'nun bu ifadesi ise, Sosyalist grup Başkanı Swoboda'da rahatsızlık yarattı. Oran, 'Sowoda bu rahatsızlığı bize iletti. Bunun üzerine de Sayın Genel Başkan buna tepki gösterdi. Hatta bizimle görüşmesi öncesinde bir de açıklama yaptı. Oysa açıklama görüşme sonrasında ortaklaşa yapılacaktı. Sayın Kılıçdaroğlu Swoboda'nın Erdoğan'ın avukatlığına soyunan bir tutum almasından rahatsız olunca, görüşmeye de gerek olmadığına karar verdi' dedi.

"KENDİSİ DE OTORİTER EĞİLİMLERİNDEN BAHSETMİŞTİ'

Oran, Kılıçdaroğlu'nun ifadesine hassasiyet gösteren Swoboda'nın bir önceki toplantıda Erdoğan'ın Türkiye'deli ifade özgürlüğü gibi konularda, bizzat kendisinin 'otoriter eğilimlerine değindiğini'de söyleyerek, "toplantıda Başbakan'ın Türkiye'deki insan hakşarı konusundaki otoriter eğiliminden bahseden Swoboda'nın daha sonraki davranışı bizde rahatsızlık yarattı' dedi.

Akşam saatlerinde CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamada da, Kılıçdaroğlu'nun, Başbakan Erdoğan'a yönelik eleştirilerinden rahatsız olan Swoboda ile görüşmediği belirtilerek, "Kılıçdaroğlu, Swoboda ile görüşmesini iptal etti ve görüşmeye gitmedi" ifadesine yer verildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sabah Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen ortak basın toplantısında, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Beşar Esad’a benzetmesine tepki gösterip toplantıyı terk eden AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda’ya Twitter’dan yanıt verdi.Kılıçdaroğlu mesajında, “Düşünceye tahammülü olmayan biriyle konuşmaya çalışmak vakit kaybıdır” ifadelerini kullandı.

Olay CHP resmi sitesinde "Kılıçdaroğlu'ndan Rest" başlığı ile ve "Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan’a yönelik eleştirilerinden rahatsız olan Swoboda ile görüşmedi. Kılıçdaroğlu Swoboda ile görüşmesini iptal etti ve görüşmeye gitmedi." kısa bilgi notuyla duyuruldu.

 

Haberle İlgili Linkler:

CHP

Hürriyet

NTV

 

Son DüzenlenmePerşembe, 16 Mayıs 2013 00:55
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Bu kategoriden diğerleri: IV. Murat Yasası Yolda! »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık