Sergiler

{jcomments off}Kıbrıs Vakıflar İdaresi adına, Türk Arşivciler Derneği ve İMSG katkılarıyla 2007'de İstanbul'da, 2008'de ise Londra ve Brüksel'de gerçekleştirilen "Kıbrıs'ta Evkaf Kayıtları: 400 Yıllık Miras" sergi dizisinin koordinatörlüğünü Sinan Dirlik üstlendi.

alt

"Kıbrıs'ta Evkaf Kayıtları: 400 Yıllık Miras" Sergisi, dönemin Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Sn. Hatice Çavlan'ın olağanüstü çabası, Türk Arşivciler Derneği'nin paha biçilmez emeğinin ürünü olarak ortaya çıktı. Dernek, Vakıflar İdaresi depolarında zamanın tahrip edici etkisiyle yok olma tehlikesindeki binlerce el yazması kayıtı modern yöntemlerle restore ederek dijital ortama aktardı. Kayıtların transkripsiyonu yine Türk Arşivciler Derneği tarafından gerçekleştirildi.

Uzun ve zahmetli çalışmalar sonunda ortaya gerçek bir hazine çıktı: Kıbrıs Türk tarihinin 400 yıllık tüm kayıtları!

Emirnamelerden, kadı hükümlerine kadar çok geniş bir tarihsel-sosyal belgeyi içeren kayıtların sadece bilim insanlarının kullanımıyla sınırlı bir arşive dönüşmesi büyük haksızlık olurdu.

Kıbrıs Türk tarihinin 400 yılından kesitleri, popüler-sanatsal bir çalışmayla sergileyerek geniş kitlelerle buluşturma fikri ortaya çıktığında, bu heyecan verici projenin parçası olmayı istedik. Ve sonuçta ortaya önce İstanbul, ardından  Londra ve Brüksel'e uzanan müthiş bir tarih-sanat buluşması çıktı.

Sinan Dirlik koordinatörlüğünde, Türk Arşivciler Derneği katkılarıyla Kıbrıs Vakıflar İdaresi adına gerçekleştirilen "Kıbrıs'ta Evkaf Kayıtları: 400 Yıllık Miras" sergi dizisinin ilki 1-30 Kasım 2007 tarihleri arasında İstanbul Modern Sanatlar Galerisi (İMSG) de gerçekleştirildi.

Sergi, gördüğü büyük ilgi üzerine Ekim 2008'de Londra'da "London Press House" salonlarına taşındı. "A Heritage of 400" adıyla gerçekleştirdiğimiz sergi, yine Türk Arşivciler Derneği ve İMSG işbirliğiyle gerçekleştirildi.

"Kıbrıs'ta Evkaf Kayıtları: 400 Yıllık Miras" Sergisi İstanbul ve Londra'dan sonra Kasım 2008'de bu kez Brüksel'de Avrupa Parlamentosu binasına taşındı. Kıbrıs Türk tarihine ilişkin Avrupa'da gerçekleştirilen bu "ilk" büyük organizasyonun "ev sahipliğini" İngiliz Parlamenter Sajjad Kareem üstlendi.

İstanbul, Londra ve Brüksel sergilerinin tasarım-uygulama çalışmalarında Ece Şeki, Eray Makal, Levent Akış ve ekipleri de görev aldı. 

Son DüzenlenmeSalı, 12 Mart 2013 02:41
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık