Büyükelçi Dirvana Hakkında TC Dışişleri Bakanlığı Açıklaması, 1964

1964 yılı nisan ayında Milliyet Gazetesi'nde Ömer Sami Coşar imzasıyla "İfşa ediyorum" başlıklı yazı dizisinde Lefkoşa Büyükelçisi Emin Dirvana'ya yönelik eleştiriler, TC Dışişleri Bakanlığı tarafından tekzip edilmişti. İşte o açıklama:


Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesinden bildirilmiştir.

İstanbul’da münteşir Milliyet Gazetesinde Ömer Sami Coşar imzasıyla “ifşa ediyorum” başlığı altında bir seri yazı neşredilmiş bulunmaktadır. Bu yazılarda Türkiye’nin ilk Kıbrıs Büyükelçisi Emin Dirvana’nın bilhassa hede tutulduğu üzüntüyle müşahade edilmiştir.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 16 Ağustos 1960 gününden, kendi arzusu ile görevden ayrıldığı 12 Eylül 1962 gününe kadar Büyükelçilik vazifesi gören Emin Dirvana, görev süresince Kıbrıs’la ilgili anlaşmalar hükümleri çerçevesi dahilinde ve hükümetçe kendisine verilen talimata uygun olarak başarı ile çalışmış, Kıbrıs Türk toplumunun siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi için refakatindeki mesai arkadaşları ve müşavirleri ile birlikte o zamanki maddi imkansızlıklar karşısında ancak kısmen yerine getirilmiş olan faydalı tekliflerde ve çalışmalarda bulunmuştur.

Keza bu müddet zarfında Büyükelçi Dirvana, birkaç defa zuhur eden ve kötü maksatlı kimseler tarafından Kıbrıs’ta cemaatler arası çatışmalara yol açabilecek tarzda istismar edilmek istidatları gösteren hadiselerde soğukkanlılıkla ve şahsi insiyatifini yerinde kullanmak suretiyle durumun kötü istikamette gelişmesinin önlenmesinde yararlı olmuştur.

Bu itibarla Emin Dirvana’nın ve refakatindeki mesai arkadaşları ile teknik müşavirlerinin Kıbrıs’taki tutum ve icraatı hakkında yukarıda bahsi geçen yazılarda ileri sürülen itham edici iddia ve isnatlar hakikate uymamakta olduğu gibi, Milliyet gazetesinin 29 Mart tarihli nüshasında “Bir hükümet yetkilisine” atfen bildirilen Dirvana hakkında soruşturma açılacağı haberi de asıl ve esastan ari bulunmaktadır.

11 Nisan 1964

Son DüzenlenmeCuma, 07 Şubat 2014 01:07
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık